Poznaj nasze profile społecznościowe

  • ul. Polna 1c/3 10-059 Olsztyn

  • Zadzwoń do nas +48 516 516 718

  • Godziny otwarcia biura poniedziałek-piątek 10-17

Z cyklu Zadania Egzaminacyjne. PARKOWANIE

21 lipca

Jednym z zadań wykonywanym w ruchu drogowym, które spędza sen z powiek kursantom jest manewr parkowania. Na egzaminie, osoba egzaminowana musi wykonać tylko jeden rodzaj parkowania w skazany przez egzaminatora. Należą do nich:

  1. Parkowanie prostopadłe 
  2. Parkowanie skośne
  3. Parkowanie równoległe

Zanim przejdziemy do omówienia kryteriów oceny ww. parkowań wspomnieć należy o tym, że zadanie kończy się w momencie wyjazdu ze stanowiska. Oznacza to, że musimy poprawnie wjechać na wyznaczone przez egzaminatora miejsce, jak również z niego wyjechać i dopiero wtedy następuje ocena poprawności wykonanego przez nas zadania. 


Ad. 1) parkowanie prostopadłe – wjazd przodem, wyjazd tyłem. Osoba egzaminowana ma możliwość wykonania jednej korekty toru jazdy (w przypadku, gdy uzna że pojazd stoi np. skośnie może wykonać korektę i ustawić auto prostopadle. Jak to zrobić? Dokładnie zostaje to pokazane na zajęciach praktycznych w Szkole Nauki Jazdy PASJA). Miejsce do parkowania wskazuje egzaminator. Po zaparkowaniu musi być możliwość opuszczenia pojazdu przez kierowcę oraz pasażera z obydwu stron pojazdu (czyli zarówno osoba egzaminowana jak i egzaminator musi mieć możliwość swobodnego wyjścia z pojazdu). Dodatkowo pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego.


Ad. 2) parkowanie skośne – wjazd przodem, wyjazd tyłem. Osoba egzaminowana ma możliwość wykonania jednej korekty toru jazdy (w przypadku, gdy uzna że pojazd stoi np. prostopadle może wykonać korektę i ustawić auto skośnie. Jak to zrobić? Dokładnie zostaje to pokazane na zajęciach praktycznych w Szkole Nauki Jazdy PASJA). Miejsce do parkowania wskazuje egzaminator. Po zaparkowaniu musi być możliwość opuszczenia pojazdu przez kierowcę oraz pasażera z obydwu stron pojazdu (czyli zarówno osoba egzaminowana jak i egzaminator musi mieć możliwość swobodnego wyjścia z pojazdu). Dodatkowo pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego.


Ad. 3) parkowanie równoległe – odbywa się pomiędzy dwoma pojazdami. Wjazd tyłem – wyjazd przodem.  Osoba egzaminowana ma możliwość wykonania jednej korekty toru jazdy (w przypadku, gdy uzna że pojazd stoi np. prostopadle może wykonać korektę i ustawić auto skośnie. Jak to zrobić? Dokładnie zostaje to pokazane na zajęciach praktycznych w Szkole Nauki Jazdy PASJA). Miejsce do parkowania wskazuje egzaminator. Dodatkowo pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego. W przypadku gdy parkujemy pojazdem na jezdni równolegle do drogi dla pieszych (chodnika), to w trakcie wykonywania tego manewru nie możemy najechać na krawężnik.
Jeśli popełnimy błąd i egzaminator poleci nam wykonać zadanie raz jeszcze, może on wskazać nam ten sam lub zamiennie inny rodzaj parkowania. Przykładowo jeśli w parkowaniu równoległym nie użyliśmy kierunkowskazu (co jest traktowane jako błąd) egzaminator może poprosić nas o wykonanie w drugiej próbie parkowania skośnego.