Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy. Egzamin praktyczny na placu manewrowym rozpoczyna zadanie pierwsze - Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy.
Składa się ono z dwóch części: A i B. W części A przygotowujemy się do jazdy. Natomiast w części B pokazujemy, że wiemy gdzie, oraz jak powinniśmy sprawdzać płyny w pojeździe, sygnał dźwiękowy oraz światła.
A. Przygotowanie do jazdy. Aby prawidłowo przygotować się do jazdy, należy pamiętać o tym, żeby zrobić to tak, abyśmy byli gotowi na wyjechanie w ruch drogowy bez przestawiania poszczególnych elementów. Zatem powinniśmy prawidłowo ustawić/sprawdzić pięć rzeczy: • Fotel - należy ustawić wysokość, aby zapewnić sobie dobrą widoczność otoczenia samochodu oraz deski rozdzielczej; następnie odległość fotela od pedałów, w taki sposób, aby nawet po całkowitym wciśnięciu pedału sprzęgła nasza lewa noga pozostała lekko zgięta w kolanie; na koniec oparcie fotela, które powinno być ustawione możliwie jak najbardziej pionowo, ponieważ zapewnia to optymalne działanie pasów bezpieczeństwa.
- Zagłówek - powinien być ustawiony blisko za głową na wysokości głowy.
- Lusterka – prawe, lewe oraz lusterko wewnętrzne. W lewym lusterku powinniśmy widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem; w prawym lusterku powinniśmy widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem; w wewnętrznym lusterku powinniśmy widzieć przez tylną szybę obszar przestrzeni za pojazdem.
- Zapięcie pasów bezpieczeństwa – prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała i nie być skręcone.
- Sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte - służy do tego specjalna kontrolka, która na desce rozdzielczej świeci się na czerwono. Aby egzaminator zaliczył nam tę część zadania, każda z tych pięciu czynności musi zostać wykonana. Pamiętajmy, że na przygotowanie się do jazdy nie mamy określonego czasu.
B. Drugą częścią zadania pierwszego jest sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy. Tutaj musimy wskazać jeden element z pięciu, powiedzieć za pomocą czego będziemy sprawdzać:
- poziom oleju w silniku,
- poziom płynu chłodzącego,
- poziom płynu hamulcowego,
- obecność płynu w zbiorniku spryskiwaczy,
- działanie sygnału dźwiękowego,
oraz sprawdzić działanie jednego z ośmiu świateł:
- pozycyjnych,
- mijania,
- drogowych,
- hamowania „STOP”,
- cofania,
- kierunkowskazów,
- awaryjnych,
- przeciwmgłowych tylnych.
Na wykonanie tej części zadania mamy nie więcej niż 5 minut.
Podsumowując, najpierw przygotowujemy się do jazdy, a następnie sprawdzamy jeden płyn/sygnał dźwiękowy oraz jedno światło. W tym zadaniu egzaminacyjnym możemy popełnić jeden błąd. Przysługuje nam tzw. druga próba. Nadmienić należy, że powtarzamy tylko tą część zadania, w której popełniliśmy błąd, np. • jeśli błąd wystąpił w części A i B to od nowa przygotowujemy się do jazdy i wskazujemy jeden płyn/sygnał dźwiękowy oraz jedno światło, • jeśli w części A prawidłowo przygotowaliśmy się do jazdy, wtedy drugiej próbie podlega tylko część B. A mamy zaliczone