Poznaj nasze profile społecznościowe

  • ul. Polna 1c/3 10-059 Olsztyn

  • Zadzwoń do nas +48 516 516 718

  • Godziny otwarcia biura poniedziałek-piątek 10-17

Jazda drogami jednokierunkowymi.

1 listopada

Z cyklu zadania egzaminacyjne

Jazda drogami jednokierunkowymi. Droga jednokierunkowa a nakaz jazdy prosto

Droga jednokierunkowa  - jest to droga, na której ruch odbywa się tylko w jedną stronę i nie ma dopuszczonego ruchu z kierunku przeciwnego.

Aby prawidłowo poruszać się po takich drogach musimy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Pierwszą z nich jest zasada mówiąca o pozycji pojazd na jezdni przy zamiarze skrętu w lewo. Jeśli na drodze jednokierunkowej zamierzamy skręcić w lewo, należy nasz pojazd ustawić blisko lewej krawędzi jezdni, a nie do osi jezdni jak w przypadku drogi dwukierunkowej.

Jeśli kierujemy pojazdem, lub widzimy pojazd skręcający w lewo, którego gabaryty nie pozwolą na skręcenie zgodnie z tą zasadą wtedy możemy się do niej nie zastosować lub powinniśmy mieć na uwadze to, że kierujący takim pojazdem nie zbliży się do lewej krawędzi, gdy będzie skręcał w lewo.

https://www.zdajtesty.pl/2019/01/30/zmiana-kierunku-jazdy-lub-pasa-ruchu-zawracanie-wymijanie-omijanie-cofanie-wyprzedzanie/

  1. Kolejną zasadą jest bezwzględny zakaz zawracania na drodze jednokierunkowej, ponieważ jechalibyśmy pod prąd i stworzyli bardzo duże zagrożenie ruchu drogowego.

  1. Wspomnieć należy, że pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej. Przepis ten należy rozumieć tak, że jeśli jesteśmy na drodze jednokierunkowej to pojazd szynowy wyprzedzić możemy zarówno z prawej jak i z lewej strony.

tramwaj - wyprzedzanie z prawej strony

 

 

  1. Na drodze jednokierunkowej na obszarze zabudowanym dopuszcza się zatrzymanie pojazdu przy lewej krawędzi tej drogi. Czyli mówiąc wprost na drodze jednokierunkowej na obszarze zabudowanym możemy zaparkować „pod prąd”.

 

Należy wspomnieć, iż na drodze jednokierunkowej nie ma zakazu cofania i możemy ten manewr wykonać bez obaw o mandat.