Poznaj nasze profile społecznościowe

  • ul. Polna 1c/3 10-059 Olsztyn

  • Zadzwoń do nas +48 516 516 718

  • Godziny otwarcia biura poniedziałek-piątek 10-17

Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy.

15 wrzesnia

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym od 7 sierpnia 2023 r. zaczęło w Polsce działać tymczasowe prawo jazdy, które pojawia się w aplikacji mObywatel  chwilę po zdanym egzaminie na prawo jazdy.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym reguluje obowiązek posiadania i okazywania na żądanie uprawnionego organu dokumentu, który stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem danej kategorii. Do tej pory osoba egzaminowana po zdanym egzaminie na prawo jazdy była zmuszona udać się do wydziału komunikacji, uiścić opłatę i czekać na wydanie fizycznego dokumentu. Dopiero po jego odebraniu  mogła legalnie poruszać się po drogach. Dzięki usłudze dostępnej w aplikacji mObywatel chwilę po tym, jak egzaminator wprowadzi wynik egzaminu do systemu po egzaminie zakończonym wynikiem pozytywnym, będzie można pobrać tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Jest to duże ułatwienie, ponieważ na jego podstawie będzie można prowadzić pojazd danej kategorii niemal od razu po zdaniu egzaminu. Zaznaczyć należy, że tymczasowe prawo jazdy jest ważne przez 30 dni.

 

Instrukcja pobrania aplikacji oraz dodawania tymczasowego prawa jazdy do aplikacji mObywatel znajduje się pod tym linkiem: https://youtu.be/9aqjIFFB7J8.

 

Pamiętać należy o tym, że Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy zostanie unieważnione w momencie, gdy w systemie pojawi się informacja między innymi o:

  • zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy,
  • zakazie prowadzenia pojazdów,
  • cofnięciu uprawnień.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zdajesz-i-jedziesz--rozpoczynamy-wdrozenie-tymczasowego-prawa-jazdy-w-aplikacji-mobywatel